Polisens Nationella Bedrägericenter vädjar till politiker, banker och företagare att göra något åt det växande antalet bedrägerier som förekommer. Hälften av alla bankkunder är oskyddade från kontokortsbedrägerier och någon måste ta ansvar.


Mest läst i kategorin

Bara under november polisanmäldes 20 000 bedrägeribrott och så länge politiker och företag inte tar sitt ansvar står polisen handfallen inför den ökade brottsligheten. Det skriver Jan Olsson, chef för Polisens Nationella Bedrägericenter (NBC) på DN Debatt.
I artikeln vädjar Polisen till politiker och företag om att ta ansvar för att minska bedrägeribrotten. I en fempunktslista föreslår Jan Olsson åtgärder som skulle ge tiotusentals färre bedrägerioffer.
NBC kräver att bankerna tar ansvar för att göra kontokorten säkrare. Idag står kontokortsbedrägerier för 40 procent av alla bedrägeribrott och hälften av alla svenskar har bankkort som är öppna för internetköp. Något som gör det enkelt att få tag i kontoinformation och ökar risken för att bli av med pengar.
Jan Olsson föreslår också att en myndighet ensamt får ansvar för giltiga id-handlingar. Det skulle göra det svårare att förfalska id-kort och därmed minska risken för identitetsstöld.
Samtidigt räcker det inte med säkrare kontokort och id-handlingar om inte näthandlarna också tar sitt ansvar och jobbar för en tryggare e-handel. Idag finns det system som skyddar konsumenter mot bedrägerier, men hittills har handlarna valt att inte implementera dessa, påpekar Jan Olsson i debattartikeln.

Inga pengar på banken? Skulder? Livförsäkringen ser till att din familj också får ett arv