A-
A+

Kvartalsrapporter: Uppåt för Essity - ner för Boliden

Foto: Joakim Ståhl/SvD/TT
Ekonomi, affärer och finansNews55

AKTIESVEPET 22/10 Stockholmsbörsen har inlett trevande på fredagen samtidigt som marknaden smält en stor mängd delårsrapporter under morgonen. Essity är glädjeämnet bland de större rapporterade bolagen medan Boliden agerar sänke. Läs också vilka 15 aktier som noterar nya 52-veckorshögsta.

Rikard Jansson

Annons

Annons

Stockholmsbörsen har inlett trevande på fredagen samtidigt som marknaden smält en stor mängd delårsrapporter under morgonen.

Efter fem minuters handel var OMXS30-indexet ned 0,04 procent till 2 324,13.

Atlas Copco noteras exklusive utdelning vilket påverkat indexet något. Breda OMXSPI var ned 0,08 procent.

AktieKursförändringKommentar
Essity5,2%Ebita-resultatet 3,6 miljarder kronor, väntat 3,4. Nytt tillväxtmål på mer än 5 procent
Rottneros5,0%Rörelseresultatet steg till 101 miljoner kronor, från 4
Billerud Korsnäs5,0%Ebitda-vinst över förväntan
Duni1,7%Handelsbanken höjer till köp från behåll
Scandi Standard0,6%Jonas Tunestål ny vd
Epiroc0,5%Pareto sänker till behåll från köp
ABB0,5%Vertical Research inleder med behåll
VNV0,1%Innehavet Babylon har slutfört spac-fusion och noteras i dag på New York-börsen
Ericsson−2,4%Har brutit mot skyldigheter i uppgörelse med DOJ i USA
Boliden−5,1%Sämre resultat än väntat, har haft produktionsstörningar
Lifco−5,9%Lägre rörelseresultat än väntat
Munters−8,2%Lägre resultat än väntat, orderingång starkare än väntat

Vi kan också berätta att det hittills i dag blivit nya 52-veckorshögsta för 15 aktier på Stockholmsbörsens listor. Avstämningen nedan är gjord runt klockan 10.16.

AktieNytt 52-veckorshögstaTidigareFöregående datumAntal dagar sedan förra 52-veckors högsta
Alcadon Group82,0080,602021-10-184
Biotage268,80265,002021-10-211
Bio-Works Technologies24,3023,602021-10-211
Corem Property A28,0027,802021-10-211
Epiroc A215,10212,402021-10-211
Getinge B412,00407,702021-10-211
Hexatronic Group369,00368,002021-10-211
Nolato B113,60113,202021-09-2329
Note186,00180,802021-10-211
NP3 Fastigheter288,00286,002021-10-211
SEB A136,90135,502021-10-211
Stenhus Fastigheter21,5021,002021-10-211
Swedbank A192,82190,602021-10-211
Transtema Group39,0038,902021-10-202
Vestum134,40129,402021-10-211
Källa: Factset

Amila Ceranic

Annons

Annons

Rikard Jansson
Kontakta mig
Gillade du artikeln? Dela den med dina vänner.

Be om att bli uppringd

Mejla oss