E55

WSJ: Fed kan komma att överraska

e55
e55
Uppdaterad: 14 juni 2022Publicerad: 14 juni 2022

Den amerikanska centralbanken Federal Reserve kan komma med ett överraskande besked och S&P 500-index befinner sig i en björnmarknad.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Sannolikheten har ökat för att Federal Reserve potentiellt överraskar med en höjning av styrräntan med 0,75 procentenheter denna vecka, rapporterar Wall Street Journal återger nyhetsbyrån Finwire.

Bakgrunden är fredagens inflationssiffra på 8,6 procent, som översteg den tidigare toppsiffran för i år från mars. Utfallet har fått prognosmakare på flera investmentbanker, däribland Barclays, Jefferies, Goldman Sachs och JP Morgan Chase att revidera sina prognoser och nu prisa in en räntehöjning på 75 punkter vid kommande räntemöte denna vecka.

Fed har hittills guidat för att det troligen kommer bli en räntehöjning med 50 punkter följt av lika mycket i juli. Men om det blir avvikelser kring inflationen kan Fed gå mer aggressivt framåt, har ordförande Jerome Powell tidigare uppgett.

Pressen har hur som helst ökat på Fed, vilket också framgår av två konsumentundersökningar som visar att hushållens förväntningar om en ökad inflation har ökat under de senaste dagarna.

Senaste gången Fed höjde styrräntan med 0,75 procentenheter var 1994.

S&P 500-index befinner sig i en björnmarknad efter att ha backat 3,9 procent under måndagen. Det summerar nedgången till 21 procent från toppen i januari. Det skriver S&P Global Dow Jones Indices indexanalytiker Howard Silverblatt, enligt CNBC återger nyhetsbyrån Finwire.

För att en börs officiellt ska anses ha gått in i en björnmarknad måste den ha fallit 20 procent från toppen.

S&P 500 var nära att hamna i en björnmarknad för några veckor sedan men studsade tillbaka igen. Under de senaste dagarna har börserna fallit rejält igen på grund av den höga inflationssiffran i USA för maj. Detta har ökat förväntningarna om en än mer aggressiv åtstramningspolitik från Federal Reserve vilket är negativa nyheter för aktiemarknaden.

Det moderna S&P 500-indexet från slutet av 1920-talet har i snitt backat 38 procent under en björnmarknad. Den genomsnittliga längden på nedgången är nästan 19 månader. Den längsta björnmarknaden var på 62 månader mellan 1937 och 1946.

ANNONS

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS