LEDARSVEPET 4/2: Beskedet om slopade coronarestriktioner tar stor plats på dagens ledarsidor. Både SvD och DI kritiserar politikernas hantering av pandemin medan Expressen är mer positiva.


Peter Wennblad i SvD hyllar samhället och alla små och stora hjältar som klivit fram under de senaste två åren. Men han är besviken på regeringen, staten och politiken. Regeringen har konsekvent satt in fel insatser vid fel tillfälle, först gjorde man för lite och för sent och senare för mycket och för ogenomtänkt, skriver Wennblad. Han delar inte den bild som regeringen nu försöker måla upp av Sverige under pandemin, att vi tog oss igenom pandemin under regeringens beskydd. ”Vi ansträngde oss tillsammans, och vi tog hand om varandra efter bästa förmåga. Men politiken svek. Samhället var, i vanlig ordning, så mycket större och starkare än staten”, avslutas ledaren.
DI:s Tobias Wikström välkomnar de slopade coronarestriktionerna som han menar har varit obefogade frihetskränkningar. ”Det markerar slutet på ett samhällsexperiment som vi inte ska behöva uppleva igen”, skriver ledarskribenten. Han menar att politikerna lämnade den tidiga retoriken om frivillighet och gick över till ett moraliserande språkbruk och detaljerade restriktioner. ”Pandemin har rubbat den liberala kompassen” och ledande politiker har glömt att det fria samhället är utgångspunkten.
I Expressen är tongångarna något mer positiva. ”Regeringen har fattat rätt beslut i rätt tid”, skriver ledaredaktionen om öppnandet av samhället. Tidningen konstaterar dock att det finns all anledning att kritiskt granska de restriktioner som infördes under pandemin, men på det stora hela får den svenska demokratin godkänt. ”Sverige blev ingen polisstat. Den relativt öppna strategin har tjänat vårt land väl”, skriver Expressen.