Stanna eller gå? I kväll kommer domen från Oslo tingsrätt angående Hexagons vd Ola Rollén, som åtalats för insiderbrott, och storägarna måste bestämma sig för hur det ska bli med stjärn-vd:ns framtid i bolaget.

Mest läst i kategorin

Ola Rollén åtalades för insiderbrott i Norge i samband med investeringar i Next Biometrics, som de egna bolagen Greenbridge partners och Iskossala gjorde i oktober 2015. Han greps hösten 2016 på Arlanda i Stockholm, och har suttit häktad i Oslo under en tid därefter.
Men trots brottsutredningen har Rollén hela tiden fortsatt som vd för börsbolaget Hexagon. Bolagets storägare, bland dem flera tunga institutioner, har inte officiellt haft något att anmärka. De har stöttat Ola Rollén som vd, och uttalat sig försiktigt om hur de skulle ställa sig om han blir fälld i brottmålsrättegången.
I kväll kommer domen. Storägarna är fortfarande mycket fåordiga.
De stora institutionella ägarna har förberett sig internt inför dagens dom, men väljer att ligga lågt fram till beskedet.
– Vi har så klart förberett oss, men har i nuläget inga kommentarer kring vilka konsekvenser en sådan här dom kan få, säger Ossian Ekdahl, ägaransvarig på Första AP-fonden, som är Hexagons sjunde största ägare.
Han har tidigare sagt i en intervju i Dagens Nyheter att han bedömer sannolikheten för att Rollén fälls för insiderbrott som låg.
Även storägare som Robur och AMF Pension, som är de femte och sjätte största ägarna, vill avvakta med kommentarer.
– Domen är viktig, men allt beror på vad den säger och vi behöver läsa den först innan vi uttalar oss, säger Marianne Nilsson, ägaransvarig på Robur.
Henrik Senestad, sparanalytiker på Avanza, är säker på att storägarna har färdiga planer för hur de ska agera vid olika alternativ.
– Men jag har ingen kunskap om hur de ser ut. Fast ägarna har säkert en exitplan för Ola Rollén, han är redan ute till viss del, säger han.
Han tycker inte att det är så konstigt att storägarna har hållit tyst i fallet.
– Ägarna avvaktar. Det handlar om att inte agera känslomässigt, utan på fakta. Och det är ju bra. Vi får se om de ändrar sig idag.
Han tror att en fällande dom kommer att ge ganska små återverkningar på bolaget, och på marknadens värdering av Hexagon.
– Det blir nog relativt små effekter av domen. Hexagon är ett så stort bolag nu, så det påverkas nog inte så mycket av vad vd gjort privat.
Lite image kan nog Hexagon tappa, men det är marginellt, tror han.
– Ola Rollén har byggt upp Hexagon som är ett fantastiskt bolag. En del av det stora ligger i att han har skapat ett bolag som överlever honom själv, säger Henrik Senestad.
E55 har sökt Melker Schörling AB, som är huvudägare i Hexagon.
Karolina Palutko Macéus
Johanna Cederblad