E55

Robur tänker inte bevilja ansvarsfrihet för Ericssons styrelse och vd

Rikard Jansson
Rikard Jansson
Uppdaterad: 28 mars 2022Publicerad: 28 mars 2022

DAGENS VIKTIGASTE 28/3: Det står nu klart att Ericssons styrelse kommer att nekas ansvarsfrihet på tisdagens stämma. Carlsberg lämnar Ryssland och Swedbank Robur tvärvänder om Saab som innehav.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Hushåll

Skräpmat är korkat och dyrt: Billigare att äta hälsosamt

20 juni 2025

Ericssons styrelse kommer att nekas ansvarsfrihet på tisdagens stämma. Det står klart efter att fondjätten Swedbank Robur, som är tredje största ägare i telekomleverantören Ericsson, inte tänker bevilja ansvarsfrihet för styrelsen och vd Börje Ekholm.

Det skriver Dagens industri.

12,11 procent av det totala antalet aktier har nu meddelat sina avsikter att rösta mot ansvarsfrihet, vilket är över den erforderliga gränsen om 10 procent.

Swedbank Robur, som enligt ägardatatjänsten Holdings äger 3,9 procent av aktierna, skriver att ställningstagandet baseras på att man idag inte fått tillräcklig information från bolaget för att agera på annat sätt. Emellertid skriver fondbolaget att de fortsatt har förtroende för såväl styrelse som vd samt att de ”ska ges möjlighet att skyndsamt utreda, agera och vidtaga kraftiga åtgärder i bolagets och aktieägarnas bästa intresse”.

Carlsberg lämnar Ryssland

Öljätten Carlsberg har fattat beslut om att lämna Ryssland. Bolaget meddelade 9 mars att en översyn skulle ske av gruppens närvaro i Ryssland efter Rysslands invasion av Ukraina.

”Baserat på denna granskning har vi tagit det svåra och omedelbara beslutet att söka en fullständig avyttring av vår verksamhet i Ryssland, vilket vi anser är det rätta att göra i den nuvarande miljön. När vi är klara kommer vi inte att ha någon närvaro i Ryssland”, säger bolaget i ett pressmeddelande.

Ur ett redovisningsperspektiv kommer verksamheten att behandlas som en tillgång som innehas för försäljning fram till slutförandet av avyttringen. Verksamheten kommer att omvärderas till verkligt värde, vilket kommer att resultera i en betydande icke-kontant nedskrivning, uppger bolaget.

Under 2021 redovisade verksamheten i Ryssland intäkter och rörelseresultat på 6,5 miljarder danska kronor respektive 682 miljoner danska kronor. Den ryska verksamheten står för cirka 6 procent av Carlsbergs rörelseresultatet, jämfört med nära en tredjedel före 2014 när Ryssland annekterade Krimhalvön från Ukraina.

ANNONS

Bolaget har 8 400 anställda i Ryssland. Carlsberg kommer tills processen är slutförd att upprätthålla den nyligen reducerade verksamhetsnivån för att upprätthålla försörjningen för dessa anställda och deras familjer.

Fondjätte vänder om Saab

Fondjätten Robur tvärvänder om Saab och har nu genomfört miljardköp i krigsmaterieltillverkaren efter den ryska invasionen. Det avslöjar Dagens industri.

Robur har i högre utsträckning än något annat fondbolag öst ut Saab-aktier på marknaden de senaste åren.

I juli 2019 var Robur Saabs fjärde största ägare med 5,7 procent av kapitalet fördelat på sju olika fonder. Vid utgången av april i fjol hade Robur i stället helt lämnat Saabs ägarlista.

Till skillnad från flera andra fondbolag motiverade Robur inte sitt uttåg ur försvarsbolaget med hållbarhetsregler utan uppgav att det grundade sig på ett förvaltarbeslut.

Nu erfar Di att Robur vänt på klacken och nyligen köpt runt 4 miljoner aktier i Saab. Utifrån måndagens kurs är posten värd cirka 1,44 miljarder kronor, motsvarande knappt 3 procent av kapitalet i krigsmaterieltillverkaren

ANNONS
Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

Rikard Jansson
Rikard Jansson

Ekonomireporter på News55 med särskilt fokus på målgruppen 55+

ANNONS