E55

Här smyghöjer bostadsbolag hyrorna

e55
e55
Uppdaterad: 03 mars 2025Publicerad: 03 juli 2023

Flera bostadsjättar vill höja hyrorna igen. Det rapporterar Dagens Industri.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Hushåll

Skräpmat är korkat och dyrt: Billigare att äta hälsosamt

20 juni 2025

Fyra bostadsbolag i Malmö vill höja hyrorna en andra gång för 14 000 lägenheter. Efter en tidigare höjning på fem procent vill Heimstaden, Trianon, Willhem och Victoriahem höja med ytterligare 1,75 procent genom en så kallad direktavisering, noterar Dagens Industri.

Tillvägagångssättet kommer efter att förhandlingarna med Hyresgästföreningen om den andra hyreshöjningen snabbt fallerade. Direktavisering innebär att bolagen skickar ut avier med den högre hyran och så fort en hyresgäst betalar, exempelvis genom autogiro, har de automatiskt godkänt höjningen.

Agerandet signalerar att bolagen helt enkelt behöver få in mer pengar, skriver Di.

Hyresgästföreningen region södra Skåne anser att agerandet saknar motstycke och är oseriöst.

Heimstaden har Alecta som storägare, Trianon är börsnoterat, Willhem ägs av Första AP-fonden och Victoriahem av tyska fastighetsjätten Vonovia.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS