E55

GP: Så blir Sverige mindre beroende av Kina

Sarah Carlsson
Sarah Carlsson
Uppdaterad: 25 feb. 2022Publicerad: 25 feb. 2022

LEDARSVEPET 25/2: Ryssland och Ukraina fortsätter att vara i fokus, men idag lyfter ledarsidorna även blicken mot Coronakommissionens nya rapport och mot Kina.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
E55 Studio

Ökad övervakning - priset för att minska ekobrotten

13 juni 2025
Spela klippet
E55 Studio

Bensin: Så påverkar raset i Saudiarabien ditt pris vid pumpen

13 juni 2025

Sverige och EU har blivit allt mer beroende av Kina. Det oroar GP:s Bawar Ismail, som pekar på Kinas globala maktambitioner och många territoriella konflikter. För att öka det europeiska oberoendet behöver man möjliggöra för ökad gruvdrift i Europa, inte minst i Sverige. Det behövs ”för att säkra tillgången till viktiga mineraler och metaller”, skriver Ismail.

Anders Lindberg i Aftonbladet kommenterar Coronakommissionens rapport om Sveriges hantering av pandemin. Han anser att kommissionen var feltänkt från början, bland annat för att ledamöterna inte har någon djupare kunskap inom epidemiologi och politik. Lindberg kritiserar även att rapporten presenteras redan idag trots att pandemin inte är över. Men framför allt efterfrågar han en ”kritisk utvärdering av den decentraliserade modell för krishantering som Sverige har”.

”Vladimir Putin har pulveriserat den europeiska säkerhetsordningen”, skriver Frida Wallnor i Dagens Industri. Därför behöver Sverige omvärdera sin försvarsstrategi och inse att gamla meriter spelar liten roll i den nya världen. Det skriver Wallnor med anledning av statsministerns kommentar om att ”den militära alliansfriheten har tjänat Sverige väl”. Nu gäller nya regler konstaterar ledarskribenten.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS