E55

Wallenstam: Fortsatt trögt för bostadsrätter

e55
e55
Uppdaterad: 29 dec. 2017Publicerad: 29 dec. 2017

Ombildar nya projekt till hyreslägenheter.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

fonder
Spela klippet
E55 Studio

Experten: Tre smarta knep när du sparar i fonder

07 maj 2025

Fastighetsbolaget Wallenstam har fortsatt svårt att sälja nybyggda bostadsrätter. Det gäller både i Stockholm och Göteborgs-området.

På fredagen meddelas att 290 lägenheter som var tänkta att säljas som borätter nu kommer att erbjudas som hyreslägenheter.

– Mot bakgrund av en fortsatt svag utveckling på bostadsrättsmarknaden har vi fattat beslut om att ombilda ytterligare brf-projekt till hyresrätter, säger vd Hans Wallenstam i ett uttalande och tillägger:

– Vi följer naturligtvis utvecklingen framöver, och fattar beslut om upplåtelseform utifrån varje kommande projekts speciella förutsättningar.

De nya planerna gäller för 133 lägenheter i Mölndal samt 155 lägenheter på två platser i Stockholmsområdet.

Det är andra gången under hösten som Wallenstam tvingats byta strategi kring nybyggnationer. Redan i oktober meddelades att 90 lägenheter i Stockholm ändrades till hyresrätter.

Läs mer från E55 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS